Efsane Milan Kadrosu

Futbolun kendi içerisinde barındırmış olduğu hikayeler olduğu herkesin malumu olan bir konu olarak karşımıza çıkabiliyor. Belirli takımların belirli kadro yapıları ve elde etmiş oldukları başarıları da bu romantik hikayelerin içerisinde dahil edebiliyoruz. İtalya’nın en gözde takımlarından bir tanesi olan Milan’da bu hikayesi ile ön plana çıkan ekiplerden bir tanesidir. Öyle ki efsane Milan kadrosu da pek çok insanın hala konuştuğu, sözünü ettiği bir takım niteliği taşımaktadır.

Kısaca hatırlatmak gerekirse;

 1. Dida
 2. Cafu
 3. Stam
 4. Nesta
 5. Maldini
 6. Pirlo
 7. Gattuso
 8. Seedorf
 9. Kaka
 10. Inzaghi
 11. Shevchenko

Bu kadro 2005-2006 ve 2007 senelerinde aktif olarak bir arada oynayarak kulüp tarihine geçmeyi başarmıştır. Günümüzde de sosyal medya repliklerine konu olması da kadronun güncelliğinden bir şey kaybetmediğini net biçimde gösteriyor.

Milan Kulüp Başarıları

Tabii ki takım sporu olması futbol oyununu daha yakından irdelememiz adına da önemli bir fırsat olarak görülebilir. Her ne kadar Milan’ın yukarda saymış olduğumuz kadrosu efsane olarak tanımlanıyor olsa da kulüp hem başarıları hem de kazanmış oldukları ile zaten dünya futbol tarihine adını altın harfler ile yazdırmış durumda.

Milan başarıları arasında da 3 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, 4 Avrupa Şampiyon Kulüp Kupa şampiyonluğu, 19 İtalya şampiyonluğu, 2 Kupa Galipleri şampiyonluğu, 5 UEFA Süper Kupa şampiyonluğu görebiliyoruz. Kulübün tarihi yapısı ve elde etmiş olduğu bu zaferlerin de kurmuş olduğu kaliteli kadrolar eşliğinde geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Milan Efsane Oyuncular

Milan’ın göstermiş olduğu başarılı kulüp kariyeri içerisinde pek çok önemli ismin olduğunu belirtmiştik. Futbol, kaliteli oyuncular ile daha güzel ve estetik olarak oynanan bir oyun olduğu için Milan efsane oyuncuları da bu aşamada önem arz eden isimleri karşımıza çıkıyor.

Costacurta, Maldini, Pierino Prati, Seedorf, Savicevic, Weah, Pirlo, Rijkaard, Altafini. Kulüp tarihine isimleri yazdırmış kaliteli ayaklar olarak söylenebilir. Tabii ki asırlık olan bu kulübün bünyesinde futbol oynamış, kupa kazanmış olan pek çok farklı isim de bulunuyor. Ancak yukarda saymış olduğumuz efsane kadro ve diğer isimler insanların aşina olduğu bireyler olarak da lanse edilebilir.

Yorum yapın